Chiński WeChat usuwa uniwersyteckie konta LGBT

WeChat, chiński komunikator internetowy i portal społecznościowy stworzony przez chińskiego giganta technologicznego Tencent usunął dziesiątki kont LGBT prowadzonych przez studentów uniwersytetów. Firma stwierdziła, że niektórzy złamali zasady dotyczące informacji, które mogą znaleźć się w internecie.

Członkowie kilku grup LGBT powiedzieli, że dostęp do ich kont został zablokowany we wtorek wieczorem, a później odkryli, że wszystkie ich treści zostały usunięte. „Wielu z nas ucierpiało w tym samym czasie” – powiedział kierownik konta jednej z grup, który odmówił identyfikacji ze względu na delikatność problemu. „Ocenzurowali nas bez ostrzeżenia. Wszyscy zostaliśmy zgładzeni”.

WeChat podczas prób odblokowania kont przez portal Reuters stwierdził, że grupy „naruszyły przepisy dotyczące zarządzania kontami oferującymi usługi informacji publicznej w chińskim Internecie”.

Podczas gdy homoseksualizm, który do 2001 roku był klasyfikowany jako zaburzenie psychiczne, jest legalny w Chinach, małżeństwa osób tej samej płci nie są uznawane. Napiętnowanie społeczne i presja wciąż zniechęcają ludzi do ujawniania się.

W tym roku sąd podtrzymał uniwersytecki opis homoseksualizmu jako „zaburzenia psychicznego”, orzekając, że nie jest to błąd merytoryczny. Społeczność LGBT wielokrotnie padała ofiarą cenzury, a chińska administracja cyberprzestrzeni zobowiązała się niedawno do oczyszczenia Internetu w celu ochrony nieletnich i rozprawienia się z grupami mediów społecznościowych, które uznano za „zły wpływ na społeczeństwo”.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.