Chińscy górnicy kryptowalut masowo migrują do Kazachstanu. Powoduje to spore problemy energetyczne

Górnicy kryptowaluty w Kazachstanie stoją w obliczu przerw w dostawie prądu. Sytuacja ta jest spowodowana masową migracją chińskich górników kryptowalut spowodowaną zakazaniem kopania kryptowalut w Chinach.

Financial Times poinformował ponadto, że ponad 87 849 koparek kryptowalut przybyło do Kazachstanu z Chin, co według Uniwersytetu Cambridge stawia ten kraj na drugim miejscu (za USA) jako wiodący region wydobycia kryptowalut.

Rząd uważa, że ​​kryzys energetyczny jest spowodowany wzrostem liczby górników, którzy nielegalnie wydobywają kryptowaluty. Nowe koparki kryptowalut, które przybyły z Chin spowodowały zapotrzebowanie na energię elektryczną, które od początku 2021 r. wzrosło o 8 procent. Dla porównania, zwykły roczny wzrost w tym kraju wynosił od 1 do 2 procent w poprzednich latach.

Kazachstanowi w tym kryzysie energetycznym pomaga Rosja. Dodatkowo kraj wprowadzi w 2022 r nową opłatę dla górników. Wszystkie osoby, które będą kopały kryptowaluty w Kazachstanie będą musiały płacić 1 tenge (0,0096 zł) za każdą zużytą kilowatogodzinę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.