Nastolatek odpowiedzialny za wyciek GTA zhakował też Ubera i Revoult

W dniu 23 sierpnia w Londynie, sąd ogłosił wyrok w sprawie nastoletniego członka grupy hakerskiej Lapsus$, który włamał się do platformy Uber oraz firmy Revolut, a następnie szantażował twórców popularnej gry wideo Grand Theft Auto.

W wrześniu 2022 roku osiemnastoletni Arion Kurtaj rozpoczął serię cyberataków, najpierw atakując Revolut, a następnie po dwóch dniach skierował swoje działania przeciwko Uberowi.

W kolejnym etapie przeprowadził włamanie do Rockstar Games i zagroził, że ujawni kod źródłowy planowanej kontynuacji Grand Theft Auto, wysyłając wiadomość na platformie Slack do wszystkich pracowników Rockstar.

Ponieważ Kurtaj nie był zdolny do stawienia się przed sądem, zdecydowano się skierować sprawę do ławy przysięgłych Sądu Koronnego w Southwark w celu ustalenia, czy popełnił zarzucane mu czyny, zamiast wydawania wyroku skazującego lub uniewinniającego.

Wcześniej nastolatek dokonał włamań i szantażu wobec największego brytyjskiego dostawcy usług szerokopasmowych, BT Group (BT.L) oraz operatora komórkowego EE w 2021 roku, a także wobec producenta chipów Nvidia Corp w lutym 2022 roku.

W środę ława przysięgłych orzekła, że Kurtaj jest winny 12 przestępstw, w tym trzech przypadków szantażu, dwóch przypadków oszustwa oraz sześciu zarzutów związanych z niewłaściwym użytkowaniem komputera.

Jednocześnie toczył się proces siedemnastoletniego chłopca, którego tożsamość z powodów prawnych pozostaje tajemnicą. Zarzucono mu uczestnictwo w atakach na BT i Nvidię.

Anonimowy nastolatek został uznany w środę za winnego jednego przypadku oszustwa, jednego przypadku szantażu oraz jednego zarzutu związanego z niewłaściwym użytkowaniem komputera w kontekście włamania do Nvidii.

Nie udowodniono mu jednego zarzutu szantażu oraz jednego zarzutu naruszenia ustawy o nadużyciach komputerowych w przypadku firmy BT.

Siedemnastolatek wcześniej przyznał się do jednego zarzutu związanego z nadużyciem komputera i jednego oszustwa związanego z włamaniem do BT.

Dodatkowo przyznał się do popełnienia przestępstwa na mocy ustawy o nadużyciach komputerowych związanej z włamaniem do chmury obliczeniowej londyńskiej policji City kilka tygodni po jego aresztowaniu w 2022 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.
Losowy artykuł
Rejestrowanie domeny – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem