Mastercard wycofuje paski magnetyczne ze swoich kart

Mastercard wycofuje stosowanie pasków magnetycznych na swoich kartach kredytowych i debetowych w ciągu następnej dekady, ponieważ branża zmierza w kierunku bezpieczniejszych i wygodniejszych alternatyw, takich jak chipy i płatności zbliżeniowe.

Jest to pierwsza sieć płatności, która stopniowo wycofuje tę technologię, której początki sięgają lat 60 XX wieku. Mastercard twierdzi, że proces wycofywania pasków magnetycznych rozpocznie się w 2024 roku, kiedy pasek nie będzie już wymagany na nowych kartach w regionach takich jak Europa, gdzie karty chipowe są już szeroko stosowane.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie przyjmowanie płatności chipowych jest wolniejsze, przejście rozpocznie się w 2027 r. Od 2029 r. żadne nowe karty debetowe lub kredytowe Mastercard nie będą miały paska magnetycznego i znikną całkowicie do 2033 r.

Obecnie 86% transakcji dokonywanych kartami na całym świecie wykorzystuje chipy EMV. Są one zazwyczaj uwierzytelniane za pomocą kodu PIN, ale uwierzytelnianie za pomocą odcisków palców staje się coraz bezpieczniejszą i popularniejszą alternatywą.

Chip Emv Karty Kredytowej Dla Zabezpieczenia Finansowego. | Premium Wektor
Chip EMV na karcie

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych chipy EMV nie przyjęły się w takim samym stopniu, jak w reszcie świata. W ubiegłym roku odsetek transakcji kartami osobistymi przy użyciu tej technologii w tym kraju był niższy i wyniósł około 73 procent, pomimo wysiłków mających na celu zachęcenie do tej technologii.

Chociaż karty chipowe są pozycjonowane jako następcy pasków magnetycznych, Mastercard zauważa, że ​​podczas pandemii gwałtownie wzrosła popularność płatności zbliżeniowych, które można dokonywać kartą lub cyfrowo przy użyciu większości nowoczesnych smartfonów.

Liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła o 1 miliard w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym. Globalnie 45 procent transakcji osobistych w kasie w drugim kwartale tego roku było zbliżeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.