AMD opatentowało komputer kwantowy oparty na teleportacji

Niedawny patent złożony przez AMD nie tylko pokazuje, że firma jest zainteresowana rozwojem komputerów kwantowych, ale także przedstawia nowe podejście do teleportacji kwantowej oparte na kontrolerach Single Instruction Multiple Data (SIMD), które mogą rozwiązać problemy z wydajnością i stabilnością w obecnych architekturach.

Aby przewyższyć aktualne komputery, komputery kwantowe potrzebują co najmniej 53 kubitów, a stabilność zapewniają specjalne komory, które utrzymują sprzęt w temperaturze bliskiej zeru absolutnego. Niestety, jak udowodnili chińscy naukowcy, skalowalność powyżej 53 kubitów staje się problemem ze względu na zwiększone problemy ze stabilnością.

Model teleportacji kwantowej zaproponowany w patencie AMD ma na celu poprawę kwestii skalowalności i stabilności poprzez zmniejszenie liczby kubitów wymaganych do poszczególnych obliczeń. Patent firmy przedstawia architekturę wykorzystującą kwantowe regiony SIMD, z których każdy ma własną jednostkę teleportacji. Zamiast polegać na kolejkach wykonania w kolejności, które powodują, że niektóre kubity są bezczynne, dopóki nie otrzymają instrukcji od innych kubitów, regiony SIMD są w stanie przetwarzać polecenia w nieodpowiedniej kolejności, co znacznie poprawia wydajność dzięki równoległym obliczeniom na wszystkich kubitach.

Kolejki poza kolejnością są obsługiwane przez jednostkę z wyprzedzeniem, która analizuje obciążenie i przewiduje, które polecenia mogą lub nie mogą być wykonywane równolegle. Następnie rozkłada obciążenie na wszystkie kubity za pomocą techniki teleportacji opartej na splątaniu kwantowym. W ten sposób instrukcje, które nie są zależne od wcześniej obliczonych wyników z kolejki w kolejności, mogą być wykonywane równolegle poprzez teleportację kubitów do wymaganych regionów SIMD.

AMD nie przedstawia jasnego wyjaśnienia, w jaki sposób kubity są teleportowane do różnych regionów SIMD. Firma prawdopodobnie obawia się, że technika ta mogłaby zostać odtworzona przez inne firmy, które są już zorientowane w zawiłościach obliczeń kwantowych. AMD może licencjonować patent osobom trzecim, jeśli z przyczyn technicznych firmie nie uda się wdrożyć patentu samodzielnie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.