Serwer Minecraft laguje – co robić?

Często właściciele serwerów Minecraft spotykają się z pewnym problemem – „Mój serwer Minecraft laguje”. My w tym poradniku postaramy się podać rozwiązania na ten problem.

Jaki silnik do serwera Minecraft?

Kluczową rzeczą jest wybór odpowiedniego silnika. CraftBukkit oraz Spigot są przestarzałe i nie skupiają się na wydajności. Lepiej użyć na przykład Paper, Pufferfish, a najlepiej Purpur, który ma wszystkie optymalizacje wcześniej podanych, oraz wprowadza swoje.

Pregeneracja mapy

Również ważną rzeczą jest pregeneracja mapy. Normalnie, gdy gracze chodzą po nigdy nieodwiedzanych przez innych terenach, to serwer musi je wygenerować — co powoduje duży spadek wydajności. Gdy się już te tereny wygeneruje pluginem, to nie będzie takiego problemu. Potrzebny jest jedynie czas, bo samo wygenerowanie mapy 20000 × 20000 wymaga poczekania ok. 24-30 godzin — ale to zależy od tego, jaką ma się maszynę.

Jak zrobić pregenerację mapy?

  1. Pobierz plugin Chunky z tego linku.
  2. Wgraj go na serwer i go zrestartuj.
  3. Pamiętaj, by włączyć whitelistę – podczas pregeneracji, serwer będzie bardzo obciążony.
  4. Wpisz w konsoli komendę /chunky world [nazwa świata którego chcesz wygenerować], następnie /chunky radius [liczba] (Jeśli wpiszesz 5000, świat zostanie wygenerowany od kratki 5000 do -5000)
  5. No i startujemy! Wpisz /chunky start.

Pliki konfiguracyjne do silników serwerów Minecraft

Warto też zoptymalizować pliki konfiguracyjne silnika. Bardzo dobry poradnik znajdziesz tutaj, napisany przez YouHaveTrouble.

I to tyle! Jeśli serwer po tych wszystkich czynnościach dalej Ci laguje, zostaje kupno nowej maszyny. Jednak mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w tym problemie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.