Serwer Minecraft laguje – co robić?

Często właściciele serwerów Minecraft spotykają się z pewnym problemem – „Mój serwer Minecraft laguje”. My w tym poradniku postaramy się podać rozwiązania na ten problem.

Jaki silnik do serwera Minecraft?

Kluczową rzeczą jest wybór odpowiedniego silnika. CraftBukkit oraz Spigot są przestarzałe i nie skupiają się na wydajności. Lepiej użyć na przykład Paper, Pufferfish, Purpur czy najnowszego i prawdopodobnie najlepszego Petal (który jednak nadal jest w fazie pre-release i należy uważać!).

Pregeneracja mapy

Również ważną rzeczą jest pregeneracja mapy. Normalnie, gdy gracze chodzą po nigdy nieodwiedzanych przez innych terenach, to serwer musi je wygenerować – co powoduje duży spadek wydajności. Gdy się już te tereny wygeneruje pluginem, to nie będzie takiego problemu. Potrzebny jest jedynie czas, bo samo wygenerowanie mapy 20000 × 20000 wymaga poczekania ok. 24-30 godzin – ale to zależy od tego, jaką ma się maszynę.

Jak zrobić pregeneracje mapy?

  1. Pobierz plugin Chunky z tego linku.
  2. Wgraj go na serwer i go zrestartuj.
  3. Pamiętaj, by włączyć whitelistę – podczas pregeneracji, serwer będzie bardzo obciążony.
  4. Wpisz w konsoli komendę /chunky world [nazwa świata którego chcesz wygenerować], następnie /chunky radius [liczba] (Jeśli wpiszesz 5000, świat zostanie wygenerowany od kratki 5000 do -5000)
  5. No i startujemy! Wpisz /chunky start.

Pliki konfiguracyjne do silników serwerów Minecraft

Warto też zoptymalizować pliki konfiguracyjne silnika. Bardzo dobry poradnik znajdziesz tutaj, napisany przez YouHaveTrouble.

I to tyle! Jeśli serwer po tych wszystkich czynnościach dalej Ci laguje, zostaje kupno nowej maszyny. Jednak mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci w tym problemie.

Exit mobile version