Teleskop Jamesa Webba odkrył coś niezwykłego – pierwsze galaktyki powstały wcześniej

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zmienił postrzeganie wszechświata. Teraz naukowcy dzięki jego obserwacjom twierdzą, że pierwsze galaktyki mogły powstać znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono.

Naukowcy udokumentowali dwie wyjątkowo jasne i odległe galaktyki, w oparciu o dane zebrane w ciągu pierwszych kilku dni od uruchomienia Webba. Ich ekstremalna jasność wskazuje na dwie intrygujące możliwości.

Po pierwsze, te galaktyki są bardzo masywne i zawierają wiele gwiazd o małej masie i musiały zacząć się formować 100 milionów lat po Wielkim Wybuchu, który miał miejsce 13,8 miliarda lat temu. To o 100 milionów lat wcześniej niż obecnie trwający koniec tak zwanego kosmicznego ciemnego wieku, kiedy to we wszechświecie istniał tylko gaz i ciemna materia.

Druga możliwość jest taka, że ​​składają się one z gwiazd „populacji III”, których nigdy nie obserwowano, ale przypuszcza się, że były zbudowane tylko z helu i wodoru, zanim pojawiły się cięższe pierwiastki. Ponieważ te gwiazdy płonęły tak jasno w ekstremalnych temperaturach, utworzone z nich galaktyki nie musiałyby być tak masywne, aby uwzględnić jasność widzianą przez Webba i mogły zacząć formować się później.

Stwierdzono, że te dwie galaktyki istniały około 450 i 350 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.