Nowy rekord świata w szybkości internetu

Japońskim inżynierem udało się pobić poprzedni rekord prędkości transmisji danych, nowy rekord to aż 319 terabitów na sekundę (Tb/s). Użyto do tego kabla optycznego o długości 3000km.

Poprzedni rekord prędkości internetu wynosił 178 Tb/s. Nowa technologia opracowana przez inżynierów jest kompatybilna z istniejącą już infrastrukturą, co oznacza, że ​​można ją stosunkowo łatwo zaktualizować.

W poprzednim rekordzie wykorzystano sprzężony trójrdzeniowy światłowód, technologię, która przesyła dane wzdłuż trzech rur światłowodowych, a nie jednego, jak jest to obecnie standardem w celu zmniejszenia zniekształceń sygnału na dużych odległościach. Prędkość 319 terabitów wykorzystała podobną technologię, ale z czterema rdzeniami.

Diagram przedstawiający technologię

Nowy system rozpoczyna proces transmisji od 552-kanałowego lasera grzebieniowego, wystrzeliwanego na różnych długościach fal. Jest on następnie przesyłany przez modulację o podwójnej polaryzacji, tak że niektóre długości fal wyprzedzają inne, w celu wygenerowania wielu sekwencji sygnałów — z których każda jest z kolei kierowana do jednego z czterech rdzeni w światłowodzie.

Dane przesyłane za pośrednictwem tego systemu przemieszczają się przez 43,5 mil (70 km) światłowodu, aż trafią na wzmacniacze optyczne, aby wzmocnić sygnał na długą podróż.

Zespół planuje kontynuować prace nad swoim systemem dalekobieżnej transmisji danych, starając się zarówno zwiększyć przepustowość, jak i zasięg transmisji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.