Niemcy: program napisany za publiczne pieniądze będzie otwartoźródłowy

Po wrześniowych wyborach Niemcy stworzą nowy rząd koalicyjny złożony z Socjaldemokratów, Sojuszu 90/Zieloni i Wolnej Partii Demokratycznej. Nowy rząd przyjmie koncepcję Public Money, Public Code (PMPC), koncepcję promowaną przez Free Software Foundation Europe (FSFE) przez wiele lat.

PMPC mówi, że każde oprogramowanie, które jest tworzone za pieniądze podatników, powinno być udostępniane jako wolne oprogramowanie, zasadniczo, jeśli społeczeństwo finansuje rozwój oprogramowania, społeczeństwo powinno również mieć dostęp do kodu i móc go ponownie wykorzystać do własnych projektów .

Wyróżnione zostały dwa fragmenty umowy koalicyjnej, pierwszy brzmi:

„Kontrakty deweloperskie będą zlecane jako open source, a odpowiednie oprogramowanie będzie zazwyczaj udostępniane publicznie”.

Drugi mówi:

„Ponadto zabezpieczamy suwerenność cyfrową, między innymi poprzez prawo do interoperacyjności i przenośności, a także opierając się na otwartych standardach, open source i europejskich ekosystemach, na przykład w 5G czy AI”.

O zobowiązaniu tym dowiedzieliśmy się zaledwie tydzień po tym, jak niemiecki stan Szlezwik-Holsztyn poinformował o tym, że zainstaluje Linuxa na 25 000 komputerach w ramach cięcia kosztów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.