NASA prosi o pomoc internautów w nazwaniu manekina, którego wysyła na księżyc

Misja Artemis I polega na wysłaniu statku kosmicznego Orion na orbitę księżyca. Pasażerem misji będzie manekin o nazwie… no właśnie, NASA prosi użytkowników internetu o zagłosowanie na nazwę dla manekina.

Agencja kosmiczna ogłosiła głosowanie, aby zdecydować, jak będzie nazywał się manekin. Testowy lot bez załogi ma się odbyć jeszcze w tym roku. Manekin umożliwi NASA zebranie danych o tym, jak podróż może wpłynąć na prawdziwe ludzkie ciało.

NASA zawęziła już nazwy do siedmiu możliwości: Ace, Delos, Duhart, Campos, Shackleton, Montgomery i Rigel. Ace oznacza „Artemis Crew Explorer”. Duhart będzie oddany Irene Duhart Long, naczelnemu lekarzowi w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego NASA, która zmarła 4 sierpnia 2020 roku.

Możliwa nazwa manekina, „Montgomery” to hołd dla Juliusa Montgomery’ego, pierwszego Afroamerykanina, który pracował jako specjalista techniczny w ośrodku kosmicznym Cape Canaveral. Więcej wyjaśnień dotyczących imion znajdziecie w artykule z oficjalnej strony nasa.

Imiona są wybierane poprzez głosy internautów oddane na stronie NASA. Ostateczne głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a oficjalne ogłoszenie nazwy pojawi się 29 czerwca. Głosy możecie oddawać tutaj.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.
Losowy artykuł
Prywatność i bezpieczeństwo na iPhonie krok po kroku