Minecraft Java Edition vs Bedrock Edition – różnice

Wiele osób, które usłyszały o Minecraft i chciałyby w niego zagrać, mają dylemat. Czym się różni Java Edition od Bedrock Edition? Nic dziwnego, raczej rzadko jedna gra ma odmienne wersje, które prawie nic nie zmieniają. Jednak jest tych różnic parę – i w tym artykule postaram się wypisać najważniejsze.

Cross-platformowość

W Minecraft Java Edition można grać tylko na Windowsie, MacOS oraz Linuxie. Bedrock Edition za to, wspiera o wiele więcej platform: Windows 10/11, Xbox One, Xbox Series S/X, PlayStation 4/5, Nintendo Switch, Fire OS/TV, Android, iOS, Windows Mobile oraz Samsung Gear VR. Trochę ich jest, nieprawdaż?

System walki

Minecraft Java Edition już od paru dobrych lat ma nowy system walki, zawierający tzw. cooldown. Bedrock Edition, prawdopodobnie w celu ułatwienia grania na telefonie, dalej ma stary, w którym można ciągle klikać i zadaje się takie same obrażenia.

Trudność Hardcore oraz tryb widza

Minecraft Java Edition zawiera bardzo trudny tryb Hardcore. Gracz ma w nim tylko jedno życie, po śmierci można jedynie oglądać świat lub usunąć go. Czy Bedrock Edition zawiera ten tryb? Niestety nie, na co narzeka wiele graczy. Tak samo jest z trybem gry widza – polega on na tym, że jest się „duchem”, który może przenikać przez bloki i na przykład obserwować jak grają inni. Na Bedrock Edition go nie ma, chociaż prawdopodobnie zostanie za niedługo wprowadzony. Lekkie spóźnienie, ale lepiej później niż wcale.

Wydajność oraz grafika

Jeśli słyszeliście, lub sami zauważyliście, że najczęściej Bedrock ma więcej FPS, to prawda! To wersja wspierana przez telefony, przez co twórcy musieli bardzo ją zoptymalizować, aby to dobrze działało. Jednak jest to kosztem grafiki – przynajmniej według graczy, chociaż różnice są niewielkie.

Dodatki społeczności

Minecraft Java Edition ma masę modów, shaderów czy paczek zasobów. Bedrock Edition nie wspiera ich, przez co na tę wersję jest tych dodatków o wiele mniej.

Przykład moda na Java Edition

I to tyle!

Według mnie to są najważniejsze różnice Bedrock Edition i Java Edition. Może kogoś przekonałem do którejś z wersji? Nie wiem, ale mam nadzieję, że artykuł Wam się podobał!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.