Allabogdanit pierwszy raz został poznany kilka dekad temu, po odzyskaniu fragmentów małego meteorytu żelaznego z rzeki Bolshoi Dolguchan we wschodniej Jakucji w Rosji.
Próbka fragmentów wykazała wtedy obecność nowego minerału występującego w postaci cienkich warstw kryształów rozsianych po mieszance plesytu meteorytu. Odkrywcy nazwali go na cześć rosyjskiego geologa Ałły Bogdanowej.
Następnie allabogdanit został znaleziony również w innych meteorytach co sugeruje, że rzadki minerał może nie być tak wyjątkowy, jak sądzono. Teraz wydaje się, że allabogdanite ma również ziemskie pochodzenie, o którym nigdy nie wiedzieliśmy.
W nowym badaniu naukowcy donoszą o odkryciu allabogdanitu na pustyni Negev w Izraelu, położonej na południowy zachód od Morza Martwego. „Odkrycie te jest pierwszym naziemnym występowaniem minerału, który wcześniej znaleziono tylko w meteorytach żelaznych” – wyjaśnia zespół naukowców kierowanych przez krystalografa Sergeya Britvina z Uniwersytetu w Petersburgu w Rosji.
Chociaż allabogdanit z Morza Martwego może nie pochodzić spoza kosmosu nadal jest możliwe, że powstał w wyniku jakiegoś pozaziemskiego zdarzenia – twierdzą naukowcy. Badania sugerują, że minerał ten tworzy się tylko pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem: ponad 25 gigapaskali.
„Tak wysokie ciśnienie na Ziemi można osiągnąć podczas katastrofalnych zderzeń z dużymi meteorytami” – mówi Britvin. Ponieważ jednak nie ma dowodów na zderzenia dużych meteorytów w tym regionie – nie jest do końca jasne, w jaki sposób powstał ten ziemski allabogdanit.
Dopóki nie znajdziemy innego źródła tego niezwykłego minerału na Ziemi, trudno powiedzieć więcej, podsumowuje zespół. „Dlatego pochodzenie ziemskiego allabogdanitu w skałach Strefy Cętkowanej pozostaje nierozwiązane i zwiększa liczbę zagadek mineralogicznych tego niezwykłego kompleksu metamorficznego” – wyjaśniają naukowcy.