Lustrzanka vs. aparat kompaktowy- co wybrać?

Fotografia towarzyszy nam każdego dnia. Niemal każdy z nas ma w swojej kieszeni smartfona i chętnie dokumentuje nim codzienność. I słusznie, bo aparaty w dzisiejszych smartfonach są naprawdę zaawansowane. Bardziej zaawansowanym wyborem są lustrzanki cyfrowe i aparaty kompaktowe. Jaki aparat wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lustrzanka cyfrowa czy aparat kompaktowy- co wybrać?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Wybór pomiędzy lustrzanką a aparatem kompaktowym zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Lustrzanki  cyfrowe oferują lepszą jakość obrazu, większe możliwości personalizacji ustawień, a przede wszystkim wymienną optykę. Dzięki niej można z łatwością dopasowywać obiektywy do różnych rodzajów fotografii, np. teleobiektyw do zdjęć z daleka czy makro do zbliżeń. Lustrzanki są też bardziej zaawansowane pod względem funkcji, co pozwala na większe możliwości eksperymentowania z fotografią.

Aparaty kompaktowe natomiast są mniejszych rozmiarów, dzięki czemu są bardziej mobilne. Zazwyczaj są prostsze w obsłudze i tańsze, ale jednocześnie nie dają możliwości wymiany optyki. Kompakty są aparatami doskonałymi dla osób początkujących, dla amatorów i pasjonatów, którzy jeszcze nie wyspecjalizowali się w konkretnej dziedzinie fotografii. Dzisiejsze aparaty kompaktowe robią zdjęcia naprawdę wysokiej jakości, oferują zaawansowane funkcje, które większości użytkowników zdecydowanie wystarczą. Amatorzy fotografii często nie wykorzystują możliwości lustrzanki w pełni, nie ma więc sensu wydawać na nią dwukrotnie nawet wyższej kwoty niż w przypadku aparatu kompaktowego. 

Czym jest i jak działa zoom optyczny?

Zoom optyczny to funkcja, która dostępna jest w aparatach fotograficznych i kamerach. Umożliwia on zmianę ogniskowej obiektywu w celu przybliżenia lub oddalenia obiektu bez utraty jakości obrazu. Jest to możliwe dzięki fizycznemu ruchowi elementów wewnątrz obiektywu. Zoom optyczny polega na zmianie ogniskowej, czyli odległości między soczewką a płaszczyzną ogniskowania. W zoomie optycznym elementy obiektywu przemieszczają się w taki sposób, by zmienić tę odległość, co powoduje, że obraz widziany przez obiektyw jest przybliżany lub oddalany. W przeciwieństwie do zoomu cyfrowego, który po prostu przycina obraz i powiększa jego piksele, zoom optyczny działa fizycznie, co sprawia, że obraz nie traci swojej jakości, a robienie zdjęć jest prawdziwą przyjemnością.

Jak wybrać aparat fotograficzny i nie żałować?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego aparatu fotograficznego, warto wziąć pod uwagę pewne kwestie. Przede wszystkim, zastanów się, jakie zdjęcia chcesz wykonywać i jakich funkcji realnie potrzebujesz. Jeżeli Twoją pasją są zdjęcia makro, lustrzanka będzie idealna, jeśli jednak potrzebujesz aparatu uniwersalnego i lekkiego, postaw raczej na kompakt. Oprócz samego aparatu czekają Cię dodatkowe wydatki. Obiektywy, akcesoria, torba na aparat- to wszystko generuje dodatkowe koszty. Zanim zdecydujesz się na konkretny aparat, zapoznaj się z opiniami i recenzjami na jego temat. Zawsze warto wybrać się do sklepu fotograficznego i przetestować kilka modeli- zakup aparatu to spory wydatek, musi więc być przemyślany. Warto również popatrzeć w przyszłość. Jeżeli na ten moment szukasz po prostu lekkiego, mobilnego aparatu, ale w przyszłości chcesz się rozwijać w temacie fotografii, postaw na lustrzankę, która pozwoli na wymianę obiektywów. Zwróć uwagę także na rozmiar matrycy, wielkość ekranu LCD czy możliwość nagrywania filmów. Wszystkie te funkcje zapewniają najwyższy komfort użytkowania i najlepsze osiągane efekty podczas robienia zdjęć.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.
Losowy artykuł
Dlaczego HSM to niezbędny element infrastruktury IT?