Zużyte baterie litowo-jonowe wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, co wyraźnie akcentują nowe regulacje tworzone w UE. Utylizacja baterii litowo-jonowych jest tak istotna, ponieważ wycofane z eksploatacji baterie stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i ludzi. Jaka jest rola przedsiębiorców w kontekście recyklingu i bezpiecznego unieszkodliwienia baterii litowo-jonowych?
Dlaczego utylizacja baterii litowo-jonowych wymaga szczególnej uwagi?
Unieszkodliwienie baterii litowo-jonowych to jedyna skuteczna droga wyeliminowania zagrożenia, jakie mogą wywołać substancje niebezpieczne obecne w bateriach i akumulatorach po przedostaniu się do środowiska. Bezpieczna utylizacja baterii i akumulatorów jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa, natomiast w kontekście rosnącego zapotrzebowania na produkty magazynujące energię, jeszcze korzystniejszą alternatywą dla utylizacji baterii jest ich recykling. Ponowne wykorzystanie i recykling baterii litowo-jonowych mają tym potężniejszą wagę, że surowce potrzebne do ich produkcji stają się coraz trudniej dostępne. Co więcej, utylizacja baterii zastąpiona efektywnym odzyskiem surowców jest doskonałą metodą na pozyskanie ważnych dla gospodarki surowców przy jednoczesnej redukcji zanieczyszczeń oraz emisji CO2, a to kluczowe sprawy dla naszej przyszłości i jedne z celów zrównoważonego przemysłu.
W jaki sposób przedsiębiorcy mogą zadbać o bezpieczne przetworzenie baterii i ich recykling?
Zagospodarowanie baterii litowo-jonowych może być procesem w pełni bezpiecznym, opłacalnym i zyskownym w kontekście ochrony środowiska, o ile przedsiębiorcy korzystający z baterii i akumulatorów oraz ich producenci silniej zaangażują się w odzysk, a przede wszystkim recykling odpadów tego rodzaju, a także w sposób odpowiedzialny będą postępować ze zużytymi bateriami i wspólnie ze specjalistami spróbują znaleźć sposób na ich ponowne wykorzystanie. Tego typu inicjatywy z powodzeniem realizuje firma Stena Recycling, która pokazuje, jak w praktyce wygląda zrównoważony recykling akumulatorów litowo-jonowych. Stena Recycling organizuje odbiór baterii od firm, przetwarza je w celu odzyskania surowców lub przekazuje do ponownego użycia w ramach swojego nowatorskiego programu BatteryLoop. Firmy współpracujące ze Stena Recycling mogą liczyć na pełne wsparcie skandynawskiego eksperta ds. recyklingu w zadaniach związanych z bezpiecznym zagospodarowaniem baterii i ich recyklingiem, a dodatkowo zyskują dostęp do najnowszych rozwiązań z obszaru gospodarki cyrkularnej i zrównoważonej produkcji, które pozwolą im w pełni realizować zobowiązania wynikające z prawa i wymogów czasu. Szczególnie ważne jest również to, by producenci wytwarzali baterie i elektronikę z myślą o ich recyklingu, np. prawidłowo oznaczali swoje produkty i umożliwiali ich łatwy demontaż.
Jak przebiega proces recyklingu baterii w Stena Recycling?
Realizowany w zakładach Stena Recycling recykling baterii litowo-jonowych ma na celu optymalne zagospodarowanie tych odpadów, którego nie zapewnia tradycyjna utylizacja baterii. Unowocześniona i udoskonalona przez ekspertów Stena Recycling procedura recyklingu baterii pozwala przetwarzać wszystkie typy baterii Li-Ion, takie jak LTO, LFP, LMO, NMC, LCO i NCA. Nastawione na odzysk innowacyjne i wyjątkowo potrzebne nam dziś centra testowania oraz recyklingu baterii Stena Recycling działają z licznymi sukcesami w Szwecji, Niemczech i w Polsce. Firma planuje również powstanie kolejnych wyspecjalizowanych zakładów recyklingu baterii w kilku innych krajach UE.