Na czym polega automatyzacja marketingu?

Efektywność procesów biznesowych zależy w dużej mierze od działań marketingowych handlowców. W dzisiejszych czasach mają oni jednak możliwość skorzystania z innowacyjnych technologii, do jakich należy marketing automation. Aktywność handlowców, reklama i pozycjonowanie w Google mogą już po prostu nie wystarczać. Z tego powodu warto zainteresować się procesem automatyzacji marketingu. Dowiedz się, na czym on polega.

Automatyzacja marketingu B2B

Aby pozyskiwać klientów w sektorze B2B i budować skuteczną strategię marketingową, trzeba postawić na budowanie relacji, za co odpowiedzialni są handlowcy. Czy są oni jednak w stanie wyróżnić firmę spośród ogromnej konkurencji? Wydaje się, że mają na to szansę jedynie największe firmy, które przeznaczają na te działania ogromne budżety. Tymczasem małe i średnie przedsiębiorstwa działające w sektorze B2B mogą mieć problem ze znalezieniem potencjalnych klientów, a skuteczność działań marketingowych może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem są wdrożenia marketing automation, jakie zapewnia firma salesrobots.pl.

Automatyzacja marketingu B2B polega na wdrażaniu systemów, których najważniejszym celem jest zastępowanie procesów manualnych wykonywanych przez handlowców działaniami automatycznymi. Nie oznacza to jednak, że należy zdać się na całkowitą automatyzację marketingu. Procesy, które wymagają dostosowania się do dużej ilości zmiennych danych lepiej w dalszym ciągu powierzyć ludziom. To, co świetnie sprawdzi się w zakresie marketing automation, to proste do wdrożenia czynności lub też takie działania marketingowe, które wymagają pracy na bardzo dużych zbiorach danych.

Dobrym przykładem marketingu marketing automation jest odpowiedź na potrzeby klientów, którzy chcieli dokonać zakupu i skompletowali koszyk, jednak ostatecznie nie dokonali transakcji. W takiej sytuacji kluczem do sukcesu jest jak najszybsza reakcja na takie działanie w czasie rzeczywistym. Przypomnienie o dokończeniu zamówienia przez potencjalnego klienta, wykazuje się na ogół dużą skutecznością i pozwala doprowadzić do ostatecznego celu, jakim jest zakup. Marketing automation doskonale wspiera ten proces, a manualne działania marketingowców nawet w oparciu o przygotowane szablony nie będą aż tak szybkie i skuteczne.

Automatyzacja lejka sprzedażowego

Drugą istotną kwestią, jaka wynika z automatyzacji marketingu jest zwiększenie sprzedaży poprzez działania na każdym etapie lejka sprzedażowego i odpowiednie generowanie leadów. Co to takiego?

Termin lejek sprzedażowy odnosi się do całego procesu sprzedaży – od zainteresowania klienta produktem, aż do finalnego efektu, jakim jest zakup. Na podstawie danych, jakich dostarczają lejki sprzedażowe, można dostosować działania w Twojej firmie do potrzeb i oczekiwań klientów, co jest znacznie łatwiejsze dzięki marketing automation. Narzędzia do automatyzacji marketingu mogą pomóc w przyciągnięciu uwagi klientów i budowaniu świadomości marki, np. poprzez rozsyłanie darmowych e-booków. Następnie należy skupić się na tym, aby zostali oni z nami na dłużej. W tym celu można wykorzystać spersonalizowane reklamy, które również zostaną przygotowane przez automatyzację procesów. W ich wyniku klient może zostać poproszony np. o zostawienie maila lub też dowie się o zniżce. Jeżeli klient zdecyduje się na zakup, można się będzie skupić na generowaniu leadów, co jest przydatne nie tylko w sprzedaży produktów, ale także w promocji webinarów i wydarzeń na LinkedIn.

Kampanie LinkedIn

Marketing automation ma duży potencjał w promowaniu webinarów na LinkedIn. Dzięki narzędziom marketing automation wystarczy zaledwie tydzień, aby dotrzeć do nawet dziesięciu tysięcy użytkowników LinkedIn, którzy automatycznie zostaną zaproszeni do udziału w webinarze. Jak pokazują analizy, od kilku do kilkunastu procent użytkowników akceptuje zaproszenia, co przekłada się na nawet 1500 kontaktów, które można pozyskać w ciągu kilku dni. W wielu branżach nawet 80% leadów B2B na rynku pochodzi właśnie z LinkedIn, dlatego w tym serwisie z pewnością należy wykorzystać automatyzację marketingu.

Dzięki webinarom można wzmocnić wizerunek ekspercki, a jednocześnie wygenerować większą liczbę nowych kontaktów. Automatyzacja pozwala również na rozwój contentu o treści eksperckie. Wdrażanie webinarów to doskonały sposób na podwojenie wyników sprzedażowych nawet w ciągu kilku miesięcy.

Zarządzanie kampaniami reklamowymi

System marketing automation jest także bardzo przydatny do zarządzania kampaniami reklamowymi w różnych serwisach, w tym także w mediach społecznościowych. Kampanie reklamowe np. w serwisie Facebook pozwalają dotrzeć do ogromnej liczby użytkowników. Aby jednak strategie marketingowe były skuteczne, nie wystarczy sam zasięg. Kluczowe znaczenie ma odpowiednie targetowanie, które pozwala odnieść się do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Najważniejszym elementem optymalizacji kampanii reklamowych na Facebooku jest ustalenie grupy odbiorców, do których mają być skierowane treści reklamowe. Należy tutaj uwzględnić lokalizację, wiek, płeć, zainteresowania, a nawet język. W tej kwestii warto wdrożyć marketing automation, dzięki któremu segmentacja odbiorców wpłynie na skuteczność kampanii. Przemyślana i właściwie przeprowadzona kampania na Facebooku poprawia zasięgi, a przede wszystkim ma realny wpływ na zwiększenie leadów w obrębie marki.

Podsumowanie

Podsumowując, efektywność procesów biznesowych wymaga w dzisiejszych czasach korzystania z innowacji dotyczących różnych działów marketingu. Zrozumienie, jak działa automatyzacja marketingu pozwala prowadzić skuteczne kampanie marketingowe. Czasochłonne i żmudne budowanie relacji i dostosowywanie działań do preferencji odbiorców można znacznie ułatwić dzięki dobrze zaprojektowanemu procesowi automatyzacji marketingu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w google news lub polub nas na Facebooku.