Internet w Zambii został wyłączony na czas wyborów prezydenckich

Internet został blokowany w Zambii podczas trwających wyborów prezydenckich w tym kraju. Informacje takie podała organizacja zajmująca się prawami cyfrowymi Access Now i monitor internetowy NetBlocks.

Blokada może odciąć wyborców od ważnej formy komunikacji podczas kontrowersyjnych wyborów. Lusaka Times, lokalna zambijska organizacja informacyjna, pisze, że urzędnicy z zambijskiego Ministerstwa Informacji i Usług Nadawczych rozważali zamknięcie dostępu do internetu w okresie poprzedzającym dzień wyborów, powołując się na chęć powstrzymania rozprzestrzeniania się dezinformacji wyborczej.

Dramatyczny spadek ruchu internetowego w dniu wyborów z WhatsApp, Twittera, Instagrama i Facebooka zauważony przez NetBlocks wydaje się potwierdzać, że rząd posunął się naprzód z tym planem.

Według doniesień Reutersa wybory prezydenckie w Zambii, w których uczestniczy urzędujący prezydent Edgar Lungu przeciw przywódcy opozycji Hakainde Hichilema zostały już naznaczone przemocą, co spowodowało militarne represje ze strony obecnego rządu.

Zazwyczaj informacje promujące bezpieczeństwo wyborców były rozpowszechniane w mediach społecznościowych i aplikacjach do przesyłania wiadomości — od czasu oczekiwania na głosowanie po przypadki potencjalnych oszustw wyborczych — ale teraz wyborcy w Zambii muszą skorzystać z VPN-a, aby się komunikować.

Exit mobile version