Odkryto drugą najgłębszą błękitną dziurę!

W zatoce Chetumal w Meksyku odkryto drugą najgłębszą niebieską (blue hole) dziurę na świecie. Jest to masywna jaskinia morska o głębokości 274 metrów, która została nazwana Taam ja’, co w języku Majów oznacza „głęboką wodę”.

Naukowcy po raz pierwszy odkryli dziurę we wrześniu 2021 r., ale dopiero niedawno opublikowali badanie na temat tego znaleziska.

Dzięki wykonanym badniom wiadomo, że niebieska dziura ma powierzchnię 13690 metrów kwadratowych i ma bardzo strome zbocza o nachyleniu 80 stopni. Ujście znajduje się nieco poniżej 5 metrów poniżej poziomu morza, gdzie woda zmienia się znacznie wraz z gradientami temperatury i zasolenia.

Pod względem głębokości ustępuje tylko jednemu znalezisku z Sansha Yongle znajdującego się w Chinach. Największa odkryta dotąd niebieska dziura ma ma głębokość 300 metrów.

Dziura została znaleziona u południowo-wschodniego wybrzeża półwyspu Jukatan w Meksyku, w miejscu, w którym 66 milionów lat temu uderzyła asteroida, która zabiła dinozaury.

Takie niebieskie dziury powstały podczas ostatniej epoki lodowcowej, kiedy poziom mórz był o ponad 100 metrów niższy niż obecnie. Początkowo dziury były wapiennymi jaskiniami, ale gdy woda morska się podniosła jaskinia została zalana, a sufit zawalił się, tworząc morską jaskinię.

Exit mobile version