Chiny i Rosja idąc w ślady NASA chcą skupić część swoich programów kosmicznych na Księżycu. Oba kraje rozważają budowę na powierzchni Księżyca bazy badawczej o nazwie ILRS. Ma on zacząć działać w ciągu najbliższej dekady, a jako miejsce jego lokalizacji wybiera się obecnie południowy biegun Księżyca.
W czasie gdy NASA przygotowuje się do planowanego na 2025 rok powrotu ludzkości na Księżyc, USA nie jest osamotnione w rozważaniach nad dalszą eksploracją Srebrnego Globu. Jak pokazuje sukces Chang’e-4 i Chang’e-5, zainteresowanie Chin jest spore.
W ubiegłym roku Chiny i Rosja ogłosiły już wstępne plany utworzenia na Księżycu Międzynarodowej Księżycowej Stacji Badawczej (ILRS). Oba kraje rozważają obecnie budowę takiej placówki naukowej w pobliżu bieguna południowego w Silver Grove. Lokalizacja nie jest przypadkowa, a znajdujące się tam pokłady lodu nie są przypadkowe.
Według Chin istnieją trzy główne fazy ILRS: eksploracja, budowa i rozwój. Pierwszy etap już trwa, analizując dane z misji robotycznej Chang’e-4, która w styczniu 2019 roku wylądowała na dalekiej stronie Księżyca. Sama stacja mogłaby zostać uruchomiona w ciągu najbliższej dekady.